Śladami Armii Krajowej

W tym roku mija 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Muzeum Armii Krajowej w Krakowie planuje nową strategię podtrzymywania pamięci i świadomości tej ważnej części historii naszego kraju. Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych pokoleń, inicjuje nowe sposoby na zainteresowanie historią nie tylko dorosłych, ale także i tych młodszych odbiorców. Starając się połączyć aktualne potrzeby ludzi, instytucja ma w planach organizację rajdów historycznych po specjalnie powstałych szlakach śladami wojsk Armii Krajowej. Różnorodne na tle historycznym i geograficznym trasy pozwolą na dostosowanie się aktywnych interesantów pod względem indywidualnych możliwości fizycznych i czasowych. “(...) jedne trasy są cięższe, bo nawet osiągają 30 km po górach, niektóre są nizinne, po Pustyni Błędowskiej (...) niektóre peryferiów Krakowa dotyczą, w związku z tym trasy są zróżnicowane, (...) można (je) dopasować do zaawansowania w możliwościach piechura (...)” - mówił Olgierd Grott - kierownik działu historycznego muzeum AK.

Dodatkową mobilizacją i zachętą do plenerowego odkrywania tych pomników historii będzie specjalnie powstała odznaka “Śladami Armii Krajowej”. Do wyboru w tym momencie są aż 24 trasy i aby zdobyć odznakę, należy przejść 6 wybranych dowolnie tras” - tłumaczył Olgierd Grott. Szlaki zostały specjalnie wyznaczone przez muzeum AK na podstawie lokalizacji działań wojsk AK. Będzie można przejść po miejscach gdzie obozowali i walczyli żołnierze, a także miejscach ich egzekucji oraz tymczasowych szpitali. Tereny górzyste w jakich znajdują się ścieżki służyły Armii jako teren umożliwiający maskowanie się i działanie w konspiracji, dlatego wędrując tymi okolicami będzie można w bardzo realistyczny sposób odczuć warunki działań tych Bohaterów.

Nie tylko terenowe lekcje historii ale także wspomnienia zapisane w poezji, będzie można podziwiać na jednej z nowych wystaw muzeum AK w bieżącym roku. Placówka przy ulicy Wita Stwosza 12 w ramach nowego programu od 5 czerwca 2024 roku pozwoli zwiedzającym zagłębić się w wojenną przeszłość z perspektywy zmarłych podczas niemieckiej okupacji poetów.